Ako životinja dodirne ogradu, dobiće kratak, ali snažan udar. Ovo se dešava zato što životinja zatvara prethodno otvoreno električno kolo kada je u kontaktu sa provodnikom. Struja teče kroz telo životinje u zemlju pa kroz šipku za uzemljenje i spojni kabl pa nazad u uređaj – električni pastir/pastiricu. Zbog toga je pravilno uzemljenje izuzetno važno za efikasan rad električne ograde. Ovo posebno važi za suvo zemljište ili peskovito i kamenito zemljište, gde će provodljivost biti lošija. Pažnju treba posvetiti i dugačkim električnim ogradama kojima je potreban jak električni pastir – pastirica.

Pravilno povezano kolo je uslov za jake električne impulse u električnoj ogradi. Impulsi stvaraju životinjama neprijatnost kada dođu u kontakt sa ogradom i na taj način uče životinje da ne prelaze blizu električne ograde.
Zašto ograditi životinje električnom ogradom / pastiricom ili čobanicom?
Pašnjak ograđen električnom ogradom je najefikasniji i najjeftiniji način za držanje životinja na ograničenom prostoru. Koristi se za razne domaće životinje (konji, goveda, ovce, svinje, živina, zečevi), a takođe i za zaštitu kućnih ljubimaca. U slučaju neželjenih upada divljih ili komšijskih životinja, električna ograda se može koristiti za zaštitu travnjaka, bašte ili voćnjaka. Odgovarajući izbor opreme za električnu ogradu i pravilno postavljanje i uređenje kontrolisanog prostora obezbediće bezbednost životinja i odvratiti neželjene posetioce.
Koje su komponente potrebne za pravilno postavljanje električne ograde – pastirice?

- Električni pastir – snabdeva električnu ogradu potrebnom strujom. Električni pastir emituje impulse kroz električnu ogradu koja odvraća životinje od zaštićenog prostora.
- Solarni panel (opciono) – proizvodi energiju za 9V ili 12V baterije. Obezbeđuje odgovarajući napon i smanjuje troškove snabdevanja energijom.
- Izvor napajanja – Može biti mrežni napon (230V), baterija, akumulator, solarni panel ili njihove kombinacije.
- Priključni kabl – omogućava vezu između električnog pastira i ograde. U ovom delu je obavezno priključiti gromobransku zaštitu koja štiti električnog pastira od udara groma i prenapona. Pored toga, prekidač se može koristiti za uključivanje i isključivanje električne ograde.
- Uzemljenje – Adekvatno uzemljenje će omogućiti nesmetan rad električne ograde. U kontaktu sa provodnikom, životinja stvara zatvoreno kolo i vraća struju kroz zemlju nazad preko uzemljenja i priključnog kabla do električnog pastira/pastirice/čobanice. Za pravilno uzemljenje, potrebna je čelična šipka/cev ili profil za uzemljenje(>0.5m), podzemni kabl ili priključni kabl za uzemljenje. NIPOŠTO NE POVEZUJTE APARAT SA GROMOBRANOM BILO KOG OBJEKTA!
- Merač napona i tablice upozorenja –merač napona je potreban za proveru napona u električnoj ogradi (mogu se koristiti i lampice upozorenja ili alarmi). Tablice upozorenja je zakonski obavezna.
- Provodnici (trake, žice, kanapi ili električne mreže) – prenosi električni impuls u ogradi. Provodni materijal (inox licna) nije izolovan kako bi se omogućio dobar kontakt sa životinjom.
- Priključni kablovi i spojnice za trake, kanape ili žice – ako su provodnici na različitim visinama, moraju biti međusobno povezani provodnim kablovima za traku ili žicu. U slučaju prekida/kidanja trake ili kanapa ili žice (provodnika), koriste se spojnice da bi se obezbedila adekvatna provodljivost u svim provodnim nitima (licnama).
- Izolatori – izolatori drže provodnik na odgovarajućoj visini, izoluju provodni materijal (traku, kanap ili žicu) od stuba, biljaka, tla i svega ostalog. Odnosno, izolator sprečava kontakt između tla i ograde i tako se električna struja nalazi samo u provodnom materijalu (traci, kanapu ili žici).
- Ručke za vrata – uz pomoć ručki možete otvoriti i zatvoriti električnu ogradu u bilo kom trenutku bez ugrožavanja funkcionalnosti sistema električne ograde.
- Ostatak provodnika (trake, kanapa ili žice) i držači kalema – Najkorisnije je kod pokretnih ograda (mobilnih pašnjaka) jer se pojedinačni delovi mogu brzo i lako rastaviti uz pomoć kalema za namotavanje ili odmotavanje trake, kanapa ili žice.
- Stubovi – su bitna komponenta svake električne ograde. Dakle, stubovi sa izolatorima ili fabrički plastični stubovi drže i vode kanap, taraku ili žicu paralelno sa tlom na željenoj distanci. Za vrata i uglove koriste se jači stubovi ili stubovi sa potporom kosnika.
Za postavljanje kvalitetne električne ograde potrebno je dosta komponenti. Deo koji nikako ne treba zanemariti i želimo da ga istaknemo, je uzemljenje za električnog pastira/čobanicu, jer bez njega sistem električne pastirice neće raditi kako treba. U ponudi imamo niz pristupačnih električnih ograda, ali je važno da ih pažljivo i promišljeno odaberete. Treba uzeti u obzir vrstu ograde koju želite da postavite (stalnu ili mobilnu), vrstu i vličinu životinja koju želite da zaštitite i naravno svoj budžet.
Danas je Horizont Agrar jedan od vodećih svetskih proizvođača opreme za ispašu i može se pohvaliti brojnim inovacijama i patentima u ovoj oblasti. Sva pašna oprema se proizvodi u Evropi a većina u Nemačkoj. Ako koristite visokokvalitetne Horizontove komponente za postavljanje električne ograde i povežete ih pravilno i koristite sa svim preporučenim Horizontovim artiklima, onda ćete zaista moći da uživate u najvećoj mogućoj bezbednosti vaših životinja.